قوانین و مقرارت پشتیبان (سرمایه گذار)

قبل از هرگونه فعالیت در جوما به عنوان پشتیبان ، این قسمت را با حوصله و دقیق مطالعه کنید. در هر قسمت از این متن اگر با واژه یا اصطلاح مبهمی روبه‌رو شدید از راهنمای اصطلاحات جوما کمک بگیرید.

سرمایه‌پذیری جمعی مفهومی تازه است و برای فعالیت کردن در این فضا لازم است سختی‌ها و ریسک‌هایش، در کنار جذابیت‌ها و منفعت‌های آن در نظر گرفته شود.

جوما به طور جدی به دنبال جلب اعتماد پشتیبانان و تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و به ثمر رسیدن حمایت‌های آن‌هاست. کارشناسان ما به طور پیوسته و از همان ابتدای ایجاد کمپین تا پایان اجرای پروژه، تمام جزئیات را دنبال می‌کنند و تمام دیدگاه‌ها و نظرات پشتیبانان و اعضای جوما را دنبال می‌کنند.

با این حال در هنگام پشتیبانی از یک پروژه‌ باید این موارد را در نظر بگیرند:

  • قرار نیست محصولاتی که در حال حاضر در بازار موجود است در اینجا عرضه شود. در جوما کالاها و خدماتی عرضه می‌شوند که در صندوق هیچ عطاری پیدا نمی‌شود. همین مسئله باعث می‌شود که پشتیبانان ریسک بیشتری را متحمل شوند و همیشه احتمال شکست و برآورده نشدن انتظار آن‌‎ها وجود داشته باشد. در نتیجه شما همواره باید آمادگی مواجهه با شکست احتمالی را داشته باشید.
  • وقتی شما از یک پروژه پشتیبانی می‌کنید، در واقع به صاحبان کمپین اعتماد کرده‌اید. پس اگر به صورت مستقیم آن‌ها را نمی‌شناسید یا کسی آن‌ها را به شما توصیه نکرده است، قبل از هر چیز در مورد آن‌ها تحقیق کنید. بستر جوما به گونه‌ای است که شما به راحتی می‌توانید مشخصات و اطلاعات سرپرست پروژه را بررسی کنید. جوما تعهدی به بررسی دعوی پشتیبانان، حل اختلاف یا بازپرداخت ندارد. خود پشتیبان است که تصمیم گرفته از یک کمپین حمایت کند یا نه.

زمانی که کمپین موفق به جذب سرمایه می‌شود، صاحب کمپین باید پروژه را تا پایان اجرا کند و پاداش‌ شما را تحویل دهد. در طول این فرایند صاحب پروژه متعهد به تلاش مضاعف، ارتباطات صادقانه و فداکاری بالا برای تکمیل پروژه است. با این حال شما نیز باید درک کنید که وقتی از پروژه‌ای حمایت می‌کنید، در واقع به خلق چیزی جدید کمک می‌کنید، نه اینکه چیزی که موجود است را سفارش می‌دهید. ممکن است تغییر و تاخیر وجود داشته باشد و اتفاقاتی بیفتد که صاحب پروژه نتواند آن چیزی که قول داده است را تحویل دهد.

ممکن است صاحب پروژه نتواند آن را تکمیل کند یا پاداش‌ها را تحویل دهد. بسته به این‌که تا پروژه تا چه مرحله‌ای پیش رفته است، حالت‌های زیر متصور است.

  • در صورتیکه قبل از اتمام دوران جذب سرمایه یا شروع کار، پروژه کنسل شود، جوما تمام سرمایه‌گذاری‌‌ها را پس از کسر هزینه‌ی تراکنش‌های مالی به شما برمی‌گرداند.
  • زمانی که بخشی از سرمایه‌ هزینه شده باشد ولی ادامه پروژه ممکن نباشد، صاحب پروژه موظف است سرمایه‌ی باقی مانده را بین پشتیبانان به نسبت مشارکتشان در پروژه تقسیم کند.
  • ممکن است با توجه به تغییر شرایط، صاحب پروژه توضیح دهد که رسیدن به اهداف اولیه ممکن نیست ولی اطمینان دهد که پروژه را به بهترین صورتی که امکان‌پذیر است به پایان برساند و برنامه‌ی زمانی جدید را به اطلاع پشتیبانان برساند.
  • در صورتیکه پروژه با صرف تمام سرمایه‌گذاری‌ها به نتیجه‌ی مطلوب نرسد، صاحب پروژه با به‌روزرسانی صفحه‌ی کمپین خود روند پیشرفت کار، چگونگی مصرف سرمایه و عواملی که مانع اجرای پروژه طبق زمان‌بندی شده را توضیح می‌دهد و ثابت می‌کند که طبق برنامه از سرمایه استفاده کرده است و تمام تلاش خود را برای اجرای پروژه کرده است ولی با این حال پروژه به دلایل مشخص به طور کامل شکست خورده است.

سرمایه‌گذاری روی یک پروژه و خرید یک پیشنهاد به معنای بسته شدن یک قرارداد بین صاحب پروژه و شما است و جوما در این قرارداد نقشی ندارد. در صورتی که صاحب پروژه نتواند به تعهدات خود عمل کند، جوما پس از بررسی موضوع ممکن است اطلاعات تماس صاحب پروژه را به صورت دقیق‌تر برای پیگیری شما در اختیارتان قرار دهد.

جوما مکانی است که صاحبان طرح‌ها و پشتیبانان در کنار هم قرار می‌گیرند تا کار جدیدی را شروع کنند. وقتی هر کدام از ما، یعنی جوما، صاحب ایده و پشتیبان نقش خود را به خوبی اجرا کنیم، احتمال موفقیت طرح بیشتر می‌شود.

Scroll to top